Smile Design
CZY MOŻNA ZAPROJEKTOWAĆ SWÓJ UŚMIECH?
CZY PIĘKNY UŚMIECH TO BIAŁE ZĘBY?
Czy projektowanie uśmiechu to to samo co projektowanie sukni czy domu?
Iwona Cieplińska: W zasadzie tak, bo projektowanie to po prostu planowanie i przelewanie na papier swoich wizji, pomysłów i detali, która nam się podobają. Realizujemy je przy pomocy projektantów czy architektów, którzy do naszych pomysłów dodają wiedzę z danej dziedziny, znajomość współczesnych trendów i materiałów, dzięki którym możemy uzyskać zamierzony efekt.
Jak można zaprojektować uśmiech?
Dzięki nowoczesnym technologiom można zaplanować swój uśmiech w sposób całkowicie przewidywalny zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania. Pacjenci mogą zobaczyć siebie z nowym uśmiechem w lusterku, na zdjęciach czy filmie z uwzględnieniem mimiki twarzy.
Czy warunkiem pięknego uśmiechu są białe zęby?
Wbrew powszechnie panującej opinii nie. Piękny uśmiech to harmonia pomiędzy kształtem zębów, ich ustawieniem dostosowanym do rysów twarzy i mimiki, a kolorem. Nigdy nie patrzymy tylko na zęby, widzimy je w otoczeniu ust i na tle skóry. U ludzi rasy ciemnej zęby najczęściej są dosyć ciemne, a postrzegamy je jako bardzo białe. Źle dobrany kolor szminki do ust również wpływa na odbiór koloru zębów. Tak lubiany przez Panie kolor czerwony na wielkie gale często wcale nie dodaje blasku uśmiechowi, a wręcz przeciwnie, sprawia, że zęby wydaja się bardziej żółte niż są w rzeczywistości.
Jak praktycznie wygląda projektowanie uśmiechu, od czego się zaczyna?
Rozpoczynamy od bardzo wnikliwej analizy samych zębów oraz otoczenia, czyli rysów twarzy. Oceniamy stan wypełnień, które powinny być zupełnie niewidoczne, przebarwienia struktury zębów, jednolitość koloru, wzajemne proporcje i ustawienie pojedynczych zębów. Analizujemy tak zwaną krzywą uśmiechu - linia, którą wyznaczają brzegi zębów przednich górnych, powinna być równoległa do przebiegu wargi dolnej w lekkim uśmiechu. Starcie zębów przednich daje tzw. negatywną krzywą i pomimo pięknego koloru znacząco "dodaje lat". Analizujemy zgodność linii środkowej twarzy i zębów oraz tzw. dynamikę wargi górnej, czyli jej ruchomość podczas mowy i uśmiechu. Uśmiech dziąsłowy, podczas którego pokazujemy całe korony zębów i dziąsła to duże wyzwanie dla stomatologa. Tutaj możemy wykorzystać niektóre zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej. Dzięki technice skanowania modeli i frezowania przygotowujemy dla pacjenta cieniutkie akrylowe nakładki uwzględniające zmianę koloru, kształtu, wielkości i ustawienia zębów, które przymierzamy w ustach i wykonujemy zdjęcia. Pacjent może ponosić je kilka dni, zobaczyć jak poczuje się z nowym uśmiechem, jak zareaguje otoczenie. Lubimy pracować ze zdjęciami pacjentów, ponieważ zupełnie inaczej oceniamy swój wizerunek na zdjęciu niż w lusterku.
Czy pacjenci akceptują te zmiany?
Nie zawsze, czasami zmiany są dla pacjenta zbyt szokujące, a często stomatolodzy chcą pokazać, że oczekiwania pacjenta idą w złym kierunku. Pomimo parcia w kierunku pięknego uśmiechu chcemy jednak zachować naturalność.
Jakimi metodami poprawia się uśmiech?
We wszystkich naszych działaniach staramy się stosować tzw. stomatologię minimalnie inwazyjną. Korzystamy najczęściej z metod, które nie wymagają dużej ingerencji w naturalne tkanki zęba, stosujemy licówki porcelanowe, kompozytowe, łagodne wybielanie, korektę ustawienia zębów za pomocą przeźroczystych nakładek. W uzasadnionych przypadkach wykonujemy korony z ceramiki i inne bardzie zaawansowane zabiegi. Staramy się nie wyprzedzać czasu i przede wszystkim nie szkodzić, stosując za wcześnie zbyt zaawansowanych zabiegów.