Czy można zachować własne zdrowe zęby do później starości?
PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA XXI WIEKU
Pacjenci, którzy stracili zęby lub mają je w kiepskim stanie, najczęściej za zaistniały stan rzeczy obwiniają... stomatologów. Z punktu widzenia stomatologa należy jednak obiektywnie stwierdzić, że trudno stracić ząb, jeśli regularnie co 6 miesięcy kontroluje się uzębienie w gabinecie dentystycznym i od razu leczy małe ubytki oraz stosuje systematyczne oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego i osadów. Należy również podkreślić wielką wagę codziennych zabiegów higienicznych, wykonywanych samodzielnie: szczotkowania zębów co najmniej 2 razy dziennie, stosowania nici dentystycznych i płukanek do ust.
Tak jak w przypadku innych chorób, zapobieganie, wczesne wykrywanie i leczenie stanowią główne czynniki pozwalające zwalczyć choroby jamy ustnej i związane z nimi choroby ogólne.
Jeszcze nie tak dawno profilaktyka kojarzyła się przede wszystkim z fluorem, tymczasem PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA XXI WIEKU to cały arsenał fantastycznych metod i środków, który pozwoli naszym pacjentom przejść przez życie z własnymi zębami.
METODY KROK PO KROKU
- ZDJĘCIE PANORAMICZNE UZĘBIENIA - powinno być wykonywane co 4 - 5 lat. Pozwala ocenić m.in. stan wszystkich zębów i korzeni oraz zawiązków zębów stałych, stany zapalne kości i tkanek okołowierzchołkowych, początkowe stadia choroby przyzębia, stan istniejących wypełnień i próchnicę na powierzchniach stycznych.
- BADANIE STANU UZĘBIENIA - wykonywane co 6 miesięcy, z zastosowaniem kamer wewnątrzustnych pozwalających na uzyskanie obrazu zęba powiększonego ponad 600-krotnie, umożliwia odnalezienie najmniejszych ognisk próchnicy, jeszcze niewidocznych gołym okiem.
- TESTY DIAGNOSTYCZNE - zarówno próchnica, jak i paradontoza to choroby zakaźne o podłożu bakteryjnym. Testy pozawalają stwierdzić obecność bakterii odpowiadających za rozwój tych chorób w jamie ustnej oraz ocenić podatność miejscową, zależną m.in. od ilości, jakości i składu śliny oraz jej zdolności do neutralizowania kwasów powstających w jamie ustnej po spożyciu posiłku.
- OZONOTERAPIA - zabieg dezynfekcji jamy ustnej, języka i przestrzeni międzyzębowych. Stosowany regularnie w odstępach 4 - 6 miesięcy wraz z profesjonalnym usuwaniem kamienia i osadów nazębnych pozwala zminimalizować powstanie nowych ubytków próchnicowych oraz hamuje postęp chorób przyzębia. Terapia rekomendowana rodzicom, gdyż chorobowe bakterie przekazywane są śliną.
- PREPARATY DO REMINERALIZACJI SZKLIWA - to już nie tylko fluor (ze względu na wiele kontrowersji dotyczących jego stosowania) lecz związki recaldentowe oparte na jonach wapnia i fosforu. Regularnie stosowane, szczgólnie w okresie rozwoju uzębienia, wzmacniają szkliwo zębów i zmniejszją jego podatność na próchnicę. Stosowane są jako lakierowanie gabinetowe i leczenie podtrzymujące w postaci past smakowych na co dzień - jony recaldentowe obecne w ślinie mineralizują zęby, kiedy śpisz.
- INFILTRACJA SZKLIWA - terapia próchnicy początkowej szkliwa, pozwale bez użycia wiertła utwardzić zdemineralizowaną tkankę, zatrzymując proces próchnicowy w obrębie szkliwa.
- MATERIAŁY BIOAKTYWNE - to materiały stosowane do leczenia próchnicy głębokiej i próchnicy w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Dzięki swoim właściwościom zapobiegają rozszczelnianiu wypełnień, przedłużają ich trwałość i wzmacniają chemicznie strukturę szkliwa.
- PERFEKCYJNA ŚWIEŻOŚĆ W USTACH - czyli dobre nawyki w zakresie codzinnej higieny jamy ustnej. To bezwzględny warunek powodzenia działań profilaktycznych. Nasze zęby są jedną z najbardziej obciążonych tkanek organizmu, pracując pod naciskiem ok. 100 kg na cm2 w obecności niezliczonej ilości bakterii i grzybów. Naukowo udowodniono, że choroby dziąseł i słaba higiena jamy ustnej zwiększają ryzyko zachorowania na szereg chorób ogólnych, a w szczególności chorób układu krążenia, nerek i stawów.
Niestety waga tej codziennej pielęgnacji jest ciągle niedoceniana przez pacjentów. Bardzo niewielki, w stosunku do krajów zachodnich, procent naszego społeczeństwa używa nici dentystycznych i irygatorów. Co z tego, że szczotkujemy zęby, jeśli pozostawiamy rozkładający się pod wpływem bakterii pokarm w przestrzeniach międzyzębowych, a produkowane w tym procesie kwasy rozpuszczają tkanki zęba, inicjując próchnicę, powodując zapalenie dziąseł, rozpuszczając niedawno założone wypełnienia...
W wielu gabinetach mogą Państwo już zobaczyć, a nawet przetestować szczoteczki elektryczne obrotowe i soniczne oraz irygatory. Dzięki nim codzinne zabiegi higieniczne staną się nie tylko szybkie i przyjemne, a przede wszystkim bardzo skuteczne.
Gorąco zachęcam Państwa, aby poczucie czystości i świeżości jamy ustnej stało się nowym, prawdziwym nawykiem. Bo dobry stan zdrowia jamy ustnej to więcej niż piękny uśmiech - to zdrowy organizm.