Choroby przyzębia - "cichy zabójca"
Chociaż choroba przyzębia, potocznie zwana PARADONTOZĄ, dotyka 1 na 3 osoby, a jej końcowym rezultatem jest utrata zębów, ciągle traktowana jest przez pacjentów z niewystarczającą powagą.
CZEGO NIE WIEMY O CHOROBIE PRZYZĘBIA?
Posiadanie zdrowych zębów nie oznacza tylko zębów bez próchnicy. Często zdrowo wyglądające zęby mogą ukrywać chorobę przyzębia, która może być wykryta tylko przez dentystę. Wczesna diagnoza, zastosowanie nowoczesnych metod mikrochirurgii przyzębia oraz systematyczne zabiegi podtrzymujące efekty leczenia dają szansę na zachowanie naturalnych zębów przez wiele lat. Choroba przyzębia postępuje bardzo szybko, a zbyt późna diagnoza skutkuje prawie zawsze utratą zęba.
Główna przyczyną choroby przyzębia są specyficzne bakterie oraz predyspozycja genetyczna. Duże znaczenie mają także inne czynniki, jak palenie tytoniu, przewlekły stres, choroby immunologiczne, cukrzyca. Choroba przyzębia jest chorobą zakaźną, a więc szczególnie ważne jest wdrożenie wczesnej diagnozy i profilaktyki u dzieci i partnerów osób cierpiących na tę chorobę.
JAKIE OBJAWY POWINNY ZANIEPOKOIĆ PACJENTÓW?
- krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów
- nieprzyjemny smak, zapach z ust
- obecność kieszonek dziąsłowych w uzębieniu
- tendencja do zalegania pokarmu w przestrzeniach międzyzębowych
- obniżające się korzenie zębowe
- paradontoza występująca w rodzinie
- zwiększona ruchomość zębów
- problem z gryzieniem twardych pokarmów
- pieczenie w jamie ustnej
- pojawiający się dyskomfort związany z wydzielaniem śliny objawiający się nadmierną suchością w ustach lub znacznie zagęszczona ślina
JAK DIAGNOZOWAĆ WCZESNĄ CHOROBĘ PRZYZĘBIA?
Decydujące znaczenie mają:
- wnikliwe badanie jamy ustnej
- analiza stanu dziąseł i kości
- pomiar głębokości patologicznych kieszonek dziąsłowych
- wykonanie zdjęcia panoramicznego całości uzębienia potwierdzające wynik badania
- wymaz z kieszonek dziąsłowych pozwalający ocenić rodzaj patogennych bakterii obecnych w przyzębiu
- analiza biochemiczna składu śliny do oceny podatności miejscowej w jamie ustnej
JAK LECZYĆ CHOROBĘ PRZYZĘBIA?
Jeśli głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 4 - 5 mm, choroba przyzębia jest leczona przede wszystkim metodami mikrochirurgicznymi. W naszych ganinetach stosujemy System Vector, służący do głębokiego oczyszczania kieszonek za pomocą energii ultradźwiękowej. W następnym etapie stosujemy środki eliminujące bakterie. Najlepsze efekty uzyskuje się, aplikując do oszyszczonych kieszonek preparaty na bazie chlorheksydyny o powolnym uwalnianiu oraz stosując ozonoterapię przyzębia. Przy zdiagnozowaniu w kieszonkach zjadliwych bakterii, które odpowiedzialne są za szybko postępujące zaniki kości, konieczne jest zastosowanie celowanej antybiotykoterapii.
Efektem leczenia jest eliminacja stanu zapalnego, spłycenie kieszonek oraz zmniejszenie rozchwianych zębów.
Chroba przyzębia jest chorobą całego życia. Leczenie może jedynie zatrzymać postęp choroby i musi być uzupełnione przez regularne zabiegi podtrzymujące wykonywane co najmniej raz na 3 miesiące, a także stałe stosowanie przez pacjenta środków przeciwzapalnych i antybakteryjnych.
JAK USUWAĆ SKUTKI PARADONTOZY?
Skutkami choroby jest utrata kości i więzadeł zębodołowych, a zatem rozchwianie zębów pogarszające komfort życia i estetykę jamy ustnej.
Po wyleczeniu stanu zapalnego stosuje się tzw. sterowaną regenerację kości - używa się w tym celu bioaktywnych materiałów wszczepowych pozwalających na odbudowę kości i więzadeł ozębnej. Bardzo istotnym elementem jest przywrócenie równowagi w zgryzie, uzupełnienie brakujących zębów, aby siły działające w czasie gryzienia rozkładały się równomiernie, nie powodując przeciążeń zębów i tak osłabionych przez chorobę przyzębia.
JAKI WPŁYW MA PARADONTOZA NA ZDROWIE ORGANIZMU?
Bakterie obecne w chorym przyzębiu mogą doprowadzić do wielu poważnych schorzeń ogólnych. Udowodniony jest związek paradontozy z chorobami wsierdzia, nerek i stawów.
Dletego dbając o swoje zdrowe zęby i przyzębie, dbają Państwo o zdrowie całego swojego organizmu.