Co powinni wiedzieć rodzice o zębach swoich dzieci?
ZACZNIJMY OD CIĄŻY
Zdrowa jama ustna kobiety ciężarnej ma znaczenie zarórno dla niej samej, jak i przyszłego dziecka. Bardzo częśto kobiety odwlekają leczenie zębów z powodu obawy przed niemożnością podania znieczulenia, tymczasem dysponujemy zarówno środkami, jak i technikami znieczulania, które zupełnie bezpiecznie można stosować w czasie ciąży. Ubytki próchnicowe są siedliskiem bakterii próchnicotwórczych, które przekazujemy za pośrednictwem śliny, narażając maluch na wczesną próchnicę zębów mlecznych i stałych. Absolutnie niedopuszczlne jestoblizywanie smoczków oraz sztućców podczas karmienia dziecka.
KIEDY ZACZĄĆ CZYŚCIĆ ZĘBY?
Od pierwszego wyrzniętego zęba, czyli około 5 - 6 miesiąca życia. Używamy do tego gazika zwilżonego przegotowaną wodą. Jest to też odpowiedni moment na zakup silkonowej szczoteczki - gryzaka, ktora równocześnie masuje swędzące dziąsła. Pierwsza szczoteczka z miękkiego włosia może być stosowana bez użycia pasty. Od momentu, kiedy wprowadzamy posiłki stałe, można wprowadzić pastę do zębów. stosujemy pastę bez fluoru do chwili, kiedy dziecko nauczy się efektywnie płukać jamę ustną i wypluwać jej zawartość. Osobiście nie polecam past smakowych, które zachęcają dzieci do ich zjadania. Rodzice powinni nauczyć dzieci dokładnego szczotkowania zębów i nadzorować je przy myciu do czasu, kiedy mają pewność, że dzieci opanowały tę czynność. Warto poprosić swojego stomatologa o dokładny instruktaż szczotkowania.
WYMIANA UZĘBIENIA - KIEDY WYRZYNAJĄ SIĘ ZĘBY STAŁE?
Uzębienie mleczne obejmuje 20 zebów, a stałe 28 - 32. Około 5 roku życia rozpoczyna się okres przygotowania do wymiany uzębienia. Na skutek wzrostu szczęki i żuchwy pojawiają się szpary między zębami, co zapewnia miejsce dla dużo większych zębów stałych. Jako pierwsze pojawiają się stałe siekacze lub zęby szóste, które wyrzynają się za zębami mlecznymi. Dość często rodzice są przekonami, że są to zęby mleczne i zaniedbują ich leczenie. Tymczasem "szóstki" są najważniejszymi dla zgryzu zębami. W ciągu miesiąca od całkowitego wyrznięcia powinny być zabezpieczone lakierem, aby uniknąć próchnicy.
Między 10 a 12 rokiem życia dochodzi do całkowitej wymiany zębów mlecznych na stałe.
KIEDY PIERSZA WIZYTA U STOMATOLOGA?
Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna być wizytą adaptacyjną, najlepiej w roli osoby towarzyszącej rodzicom podczas leczenia. Dziecko zapoznaje się z nowym miejscem, specyficznymi dzwiękami i zapachami, nabiera zaufania, obserwując leczenie rodzica i najczęściej bez sprzeciwu godzi się na badanie uzębienia. Takie wycieczki można rozpocząć około 2 roku życia. Zęby mleczne powinny być kontrolowane częściej niż stałe, co 3 - 4 miesiące.
Okrezem wzmożonej czujności powinien być czas wymiany uzębienia - od 5 do 12 roku życia.
JAKI WPŁYW MA ODŻYWIANIE NA ZĘBY DZIECKA?
Oczywista jest konieczność stosowania zbilansowanej i pełnowartościowej diety oraz posiłków wymagających intensywnego gryzienia. Jak najdłużej się da należy unikać podawania cukru w jakiejkolwiek postaci. Nie słodzić płynów, w szczególności tych podawanych nocą. Jeśli już nasza pociecha zasmakowała słodyczy i sie ich domaga, korzystniej jest podawać więcej jednorazowo, po czym wyszczotkować zęby, niż pozwalać na podjadanie często w ciągu dnia. Dobrze jest starać się zastępować cukier np. ksylitolem lub stewią.
PROFESJONALNA PROFILAKTYKA - KIEDY I JAK CZĘSTO?
Podstawową zasadą jest systematyczna kontrola uzębienia. W uzębieniu mlecznym i mieszanym co 4 miesiące, w uzębieniu stałym co 6 miesięcy. Leczenie próchnicy na etapie niewielkich ubytków zapobiega niechcianym powikłaniom w postaci stanów zapalnych i przedwczesnej utraty mleczaków, która może prowadzić do zaburzeń w wyrzymaniu się zębów stałych.
Pierwsze wyrznięte zęby stałe pokrywamy preparatami wzmacniającymi szkliwo, a ich bruzdy uszczelniamy bioaktywnymi lakierami. W swoich gabinetach stosujemy także regularną dezynfekcję jamy ustnej ozonem.
U dzieci, podobnie jak u dorosłych, na skutek niewystarczającej higieny tworzy się kamień nazębny, który należy regularnie usuwać i przeprowadzić instruktaże szczotkowania zębów. Doskonałą inwestycją w zdrowe uzębienie całej rodziny jest zakup szczoteczki elektrycznej i irygatora.
Warto okazać swoim zębom choć trochę zainteresowania i dbałości, wszak mają nam służyć do końca życia.