Chociaż choroba przyzębia, potocznie zwana PARADONTOZĄ, dotyka 1 na 3 osoby,
a jej końcowym rezultatem jest utrata zębów, ciągle traktowana jest przez pacjentów z niewystarczającą powagą.
Posiadanie zdrowych zębów nie oznacza że nasze zęby są bez próchnicy. Często zdrowo wyglądające zęby mogą ukrywać chorobę przyzębia, która może być wykryta tylko przez dentystę. Wczesna diagnoza, zastosowanie nowoczesnych metod mikrochirurgii przyzębia oraz systematyczne zabiegi podtrzymujące efekty leczenia dają szansę na zachowanie naturalnych zębów przez wiele lat. Choroba przyzębia postępuje bardzo szybko, a zbyt późna diagnoza skutkuje prawie zawsze utratą zęba. Główną przyczyną choroby przyzębia są specyficzne bakterie oraz predyspozycja genetyczna, a także inne czynniki jak palenie tytoniu, przewlekły stres, choroby immunologiczne, cukrzyca. Choroba przyzębia jest chorobą zakaźną, a więc szczególnie ważne jest wdrożenie wczesnej diagnozy i profilaktyki u dzieci oraz partnerów osób cierpiących na te chorobę.
Jeżeli głębokość kieszonek dziąsłowych przekracza 4-5 mm, choroba przyzębia jest leczona przede wszystkim metodami mikrochirurgicznymi. W naszych gabinetach stosujemy System Vector, służący do głębokiego oczyszczania kieszonek za pomocą energii ultradźwiękowej. W następnym etapie stosujemy środki eliminujące bakterie. Najlepsze efekty uzyskuje się aplikując do oczyszczonych kieszonek preparaty na bazie heksydyny o właściwościach powolnego uwalniania.
Efektem leczenia jest eliminacja stanu zapalnego, spłycenie kieszonek oraz zmniejszenie rozchwiania zębów. Choroba przyzębia jest chorobą całego życia. Leczenie może jedynie zatrzymać postęp choroby i musi być uzupełnione przez regularne zabiegi podtrzymujące wykonywane co najmniej raz na 3 miesiące, stosowanie środków przeciwzapalnych i antybakteryjnych na stałe przez pacjenta.
Skutkami choroby jest utrata kości i więzadeł zębodołowych, a zatem i rozchwianie zębów pogarszające komfort życia i estetykę.
Po wyleczeniu stanu zapalnego stosuje się tzw. sterowaną regenerację kości - zastosowaniu bioaktywnych materiałów wszczepowych pozwalających na odbudowę kości i więzadeł ozębnej.
Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco proponujemy przeprowadzenie badania w kierunku chorób przyzębia /paradontozy/.