W obszarze działania lekarza stomatologa oprócz powszechnie prowadzonego leczenia próchnicy, paradontozy i rekonstrukcji utraconych zębów jest leczenie i profilaktyka chorób stawów skroniowo - żuchwowych czyli tzw. dysfunkcji czaszkowo - żuchwowej.
Objawami dysfunkcji są... Bóle głowy, uszu, trzaski w stawach, bóle podczas posilków, szumy w uszach, zwichniecia zuchwy np. podczas ziewania, nawykowe zaciskanie i zgrzytanie zębami, starcie zębów. Upraszczając, dysfunkcja czaszkowo - żuchwowa powstaje w sytuacji wzmożonego napięcia w obrębie mięśni biorących udział w przeżuwaniu pokarmu. Wzrost napięcia mięśniowego generuje powstawanie bardzo dużych przeciążeń w zgryzie i w strukturach stawów skroniowo - żuchwowych.
Wystąpienie zaciskania szczęk bądź zgrzytania zębami są efektami tych napięć, które pojawiają się najcześciej w czasie snu, doprowadzając do:
Wzrost napięcia mięśniowego generuje powstawanie bardzo dużych przeciążeń w zgryzie i w strukturach stawów skroniowo - żuchwowych.
Leczenie efektów dysfunkcji jest leczeniem długim i rozległym, a co za tym idzie i kosztownym, gdyż wymaga rekonstrukcji całego zgryzu i nadbudowy startych tkanek wszystkich zębów, a przeciążone mięśnie żucia i uszkodzone struktury stawowe wymagają długotrwałej rehabilitacji. Dlatego też tak ważne jest właściwe rozpoznanie dysfunkcji w jej wczesnej fazie i wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki.
Funkcjonowanie organizmu człowieka można postrzegać tylko całościowo i takie samo podejście należy mieć w przypadku jego leczenia. W przypadku dysfunkcji czaszkowo - żuchwowych bardzo często przyczyna i objawy schorzenia wykraczają poza okolicę ustno - twarzową.
Ostatnie osiągnięcia z dziedziny anatomi i neurofizjologii wykazują ścisłą zależność pomiędzy kontaktami zwarciowymi, postawą ciała i prawidłowym widzeniem obuocznym. Dlatego też zarówno diagnozowanie i leczenie dysfunkcji powinno opierać się o zespół specjalistów zajmujących się tymi problemami: lekarzy dentystów, fizjoterapeutów i optometrystów.
Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco, proponujemy przeprowadzenie badania w kierunku dysfunkcji stawów skroniowo - żuchwowych.